مجله خوراکی ها دستورهای غذایی کیک و شیرینی کیک
طرز تهیه کیک هل و گلاب

طرز تهیه کیک هل و گلاب

محدثه ابراهیمی محدثه ابراهیمی در 21 شهریور 1402 magfood.ir/5o
فهرست مطالب
مواد لازم
مواد لازم میزان
آرد سه صفر (آرد شیرینی) 2 پیمانه
بکینگ پودر 1 قاشق مربا خوری
تخم مرغ 4 عدد
خامه
جایگزین
- خامه قنادی فوم گرفته
100 گرم
- اگر از خامه ی قنادی استفاده کردید نیازی به استقاده از پودر قند نیست اما در صورت استفاده از خامه معمولی پودر قند در آن استفاده کنید. « برای تهیه سس مخصوص»
روغن مایع یک دوم پیمانه
شکر سفید 1 پیمانه
شیر گاو پرچرب
جایگزین
- ماست
یک چهارم پیمانه
غنچه گل سرخ محمدی به مقدار لازم
- برای تزئین
پودر قند به مقدار لازم
- بنا بر ذائقه خودتان از پودر قند استفاده کنید. « برای تهیه سس مخصوص»
پودر هل 1 قاشق چای خوری
پودر پسته به مقدار لازم
- برای تزئین
گلاب یک چهارم پیمانه
- یک چهارم پیمانه داخل کیک به کار میرود و مقداری گلاب برای سس مخصوص نیز، نیاز است.

طرز تهیه

ترکیب معطر هل و گل محمدی باورنکردنی است. بسیار عطرخوشایندی ایجاد میکند. ممکن است که گاهی اوقات برخی از افراد به گل محمدی حساسیت داشته باشند، نکته کلیدی این است که سبک دست باشید و از آن کم استفاده کنید. غنچه های گلی در این کیک ظاهر می شود، وقتی با هل و گلاب ترکیب می شود، دیدنی است.وسوسه انگیز جلوه دادن کیک بسیار ساده تر از آن چیزی است که شما فکر می کنید. به خواندن ادامه دهید تا بدانید، چگونه میتوان یک کیک سنتی خوشمزه و بسیار ساده را در کنار خانواده سرو کنید.

1.مواد اولیه را در دمای محیط قرار دهید.(همیشه قبل از پختن کیک و شیرینی مطمئن شوید که موادی مانند کره، تخم مرغ، شیر، ماست و غیره در دمای اتاق هستند، مگر اینکه دستور غذا خلاف آن را نشان دهد! این تضمین می کند که آنها راحت تر در خمیر ترکیب می شوند و منجر به بافت کلی بهتر می شود. برای بهترین نتیجه، 30 دقیقه تا یک ساعت قبل از پخت همه مواد را از یخچال خارج کنید.)

2. در شروع کار، فر را با دمای 350 درجه فارنهایت گرم کنید. قالب مورد نظر را با روغن و آرد چرب کنید و یا با کاغذ روغنی بپوشانید. پوسته کاغذ روغنی را نیز اسپری روغن کنید.(در ضمن استفاده از کاغذ روغنی برای راحت تر جداشدن کیک از قالب توصیه میشود، زیرا اگر از مخلوط آرد و روغن استفاده شود، باید اجازه دهید تا کیک کاملا سرد شود تا بتوان به راحتی آن را از قالبش جدا کرد، اگر زمانیکه کیک داغ است آن را جدا کنید، کیک شما کاملا خورد میشود.)

3.در این مرحله در ظرفی مناسب، آرد و بکینگ پودر را کاملا ترکیب کنید و سه بار الک نمایید و آن را کنار بگذارید.

4.حالا، کاسه ی نسبتا بزرگی را برداشته، تخم مرغ ها را با شكر و به همراه پودر هل در ظرف مورد نظر ریخته، سپس با همزن برقی چند دقیقه ای هم بزنید. تا زمانى كه حجمش چند برابر بشود و رنگش كرمی رنگ شود. (مراقب باشید که اگر قطرات تخم‌مرغ ، به اطراف ظرف پاشیده است، آن را با لیسک کاملا جمع و سپس با موادتان ترکیب کنید، تا کیک شما بوی تخم مرغ نگیرد.)

5.پس از دورگیری کردن ظرف، سپس شير و گلاب را كم كم اضافه كنید و با همزن خاموش آن را با سایر مواد ترکیب کنید.

6.بعد روغن اضافه شود و يك دقيقه با لیسک هم بزنيد، تا ترکیب یکدستی به شما بدهد.

7. در اخر مواد خشك را طي سه مرحله به کیک اضافه کنید، حالا باید از لیسک استفاده کنید، به طوریکه باید آرام و دورانى طورى كه مواد کاملا مخلوط  شود و پف مواد نخوابد، باید هم بزنید.

8. مایع کیک را در قالب آماده شده بریزید و آن را به طور یکنواخت پخش کنید. چند بار قالب را به سطح زمین بکوبید، تا سطح کیک در قالب کاملا یکسان شود.

9. حالا با قالب، درون فر از قبل گرم شده قرار دهید، تا پخته شود.( نشانه پخته شدن کیک، استفاده از خلال دندان است. یک خلال دندان را در مرکز کیک فرو کرده و سپس آن را خارج کنید. بررسی کنید که خلال دندان تمیز است یا مقداری خرده کیک به آن چسبیده است، اگر خلال دندان تمیز نیست، کیک را به داخل فر بازگردانید و اجازه دهید بیشتر بپزد. به یاد داشته باشید که زمان‌سنج را دوباره تنظیم کنید. به فاصله زمانی 3 الی 4 دقیقه این کار، را تکرار کنید تا زمانی که هنگام خارج کردن خلال دندان از کیک، خرده کیک به آن نچسبیده باشد.)

دمای نهایی فر

فر برقی : دمای ۱۶۵ تا ۱۷۰ درجه تنظیم کنید، المنت پایین روشن باشد، در طبقه وسط، قرار بگیرد تا حدود ۴۵ دقیقه کیک پخته شود.
فر گازی : دمای ۱۸۰ درجه ، در طبقه وسط ، حدود ۴۵ دقیقه. 

10.  بعد از پخت که کیک را از فر خارج کردید، حدود 20 تا 30 دقیقه صبر کنید تا کیک از دما بیافتد، سپس کیک را از قالب خارج کنید و روی توری بگذارید تا قبل از برش و سرو خنک شود. 

- میتوانید، یک چاقو دور کناره های کیک بزنید تا جدا شود و کناره ها و کف قالب به راحتی برداشته شود.

سس مخصوص

ظرف مناسبی را برداشته، خامه ی به دمای محیط رسیده را با پودر قند « بنا بر ذائقه خودتان » با هم مخلوط کنید و بعد به آن گلاب اضافه کنید تا رقیق شود. حالاآن قدر با همزن آن را هم بزنید، تا بافتش لطیف و یکدست بشود. ( در صورتی که خامه نداشتید، میتوانید از خامه قنادی استفاده کنید.)

سپس بعد از اینکه کیک شما خنک شد، از سس روی کیک بریزید و سطح رویی کیک را کامل با آن بپوشانید. همچنین میتوانید از گل سرخ و پودر پسته برای تزئین استفاده کنید.

نکات دستور غذا

-برای درست کردن روغن جداکننده از قالب، مقدار مساوی از آرد، کره آب شده و روغن مایع رو با هم مخلوط کنید. میتوانید این روغن را داخل یک ظرف در بسته و در یخچال تا ماه ها نگهداری کنید و قالب هاتون رو باهاش چرب و راحت کیکتون رو از قالب جدا کنید.

-آرد خود را درست اندازه بگیرید! هنگام اندازه گیری آرد، از ریختن آن با پیمانه پرهیز کنید. در عوض، آرد را با قاشق هم بزنید تا تا حد امکان حفره هوا ایجاد شود و آن را با قاشق در پیمانه اندازه گیری خود بریزید. در آخر با پشت چاقو آن را صاف کنید.

-خمیر را بیش از حد مخلوط نکنید، نباید گلوتن موجود در آرد ایجاد شود. این مرحله تضمین می کند که یک کیک پنبه ای داشته باشید و نه یک کیک متراکم و خشک.

-شاید برای شما این سوال مطرح شود که چگونه با گلاب و گلبرگ های گل محمدی خشک شده آشپزی می کنید؟ و چه تفاوتی دارد؟

گلاب به طور گسترده در آشپزی آسیای جنوبی و خاورمیانه استفاده می شود، و رایحه لطیفی را به دستور العمل های انواع مختلف غذا اضافه می کند. اگر تا به حال از آن برای دستور غذای خود استفاده نکرده اید، بهتر است با کم شروع کنید، اما قطعا این کیک خوشمزه ی هل در کنار گلاب است که بینظیر است. در هر حال، گلاب در دسرها عالی است، شما آن را در دستور العمل های خوشمزه مانند انواع حلوا امتحان کنید، طعم خارق العاده ای می‌گیرد. گلاب عطر خاصی را به غذا اضافه می کند، که از دست دادن آن، واقعا از بین بردن لذت بزرگی محسوب میشود. 

گلبرگ های گل سرخ خشک شده بهتر است به عنوان چاشنی استفاده شود. روی دسرها خیلی به کیک جلوه ی زیبایی میدهد. اگر آن را در چای هم بریزید، بسیار خوشمزه است. 

این کیک بارها پخته شده است، چه هنگام تست دستور پخت و چه در غیر این صورت، هر بار فوراً مورد استقبال قرار گرفته است، این کیک گل سرخ و هل با گلاب، برای مناسبت‌های خاصی مانند روز ولنتاین یا هر زمانی که می‌خواهید روز خود را شاداب کنید عالی است.

برچسب ها: کیک, کیک هل و گلاب
0 نفر این پست را پسندیده اند. این مطلب را به اشتراک بگذارید:
به اشتراک بگذارید در :
مطالب مرتبط

مشاهده موارد بیشتر
نظر خود را بنویسید

برای ارسال دیدگاه ابتدا باید وارد شوید.