مجله خوراکی ها طب سنتی دمنوش ها
تاریخچه قهوه در ایران و جهان

تاریخچه قهوه در ایران و جهان

محدثه ابراهیمی محدثه ابراهیمی در 02 مرداد 1402 magfood.ir/4T
فهرست مطالب

 

قهوه در ایران


قهوه در زمان صفویه جای خود را در میان نوشیدنی‌های روزانه ایرانی‌ها باز کرد. تا قرن نوزدهم که چای به جای نوشیدنی قالب مردم تبدیل شد قهوه از قرن نهم در ایران نوشیده می‌شد. صوفی‌ها با کمک نوشیدن قهوه می‌توانستند خود را برای انجام مراسم مذهبی بیدار نگه دارند و در دوران صفوی قهوه خانه‌ها به عنوان مکان‌هایی برای تجمع شاعران و هنرمندان در ایران رواج پیدا کرد. در سال ۱۶۶۴ میلادی کاشف الدین یک داروشناس صفوی یک رساله در مورد ارزش‌ها و خصوصیات قهوه به شاه عباس دوم تقدیم کرد از آنجایی که کشورهای تولید کننده قهوه مسافت زیادی تا ایران داشتند حمل و نقل قهوه به ایران مشکلات بسیار داشت، اما نزدیکی تولید کننده‌های عمده چای نظیر چین به جاده اصلی تجارت آن زمان یعنی جاده ابریشم سبب شد که تجارت و حمل و نقل چای به سهولت بیشتری در ایران صورت بگیرد و تاریخ فرهنگ نوشیدن چای از انتهای قرن پانزدهم شروع شد و چای جای قهوه را گرفت.

اولین قهوه خانه‌های ایران در شهر قزوین و در زمان شاه طهماسب پدید آمد و در اصفهان در زمان شاه عباس توسعه یافت. نخستین قهوه خانه‌ها در اصفهان بیشتر در ضلع شمالی میدان نقش جهان در سردر و در بازار قیصریه و زیر طاق سفالی‌های آن بود. با توجه به مطالب گفته شده اول قهوه وارد ایران شد و سپس چای به عنوان نوشیدنی محبوب افراد تبدیل شد. ایرانیانی که برای زیارت به مکه و اماکن مقدس به کشورهای اسلامی و ترکیه عثمانی مسافرت می‌کردند با قهوه آشنا شده و آن را به ایران آوردند. نوشیدن قهوه از دربار شروع شده و بیرون از قصر بین برخی از اقشار جامعه مثل نخبگان و اعیان رسم شد و کم کم مکان‌هایی در سطح شهر به عنوان قهوه خانه تاسیس شد. در دوران صفوی نخستین بار فردی به نام اولئاریوس در سفرنامه‌اش به چای نوشیدن در قهوه خانه‌ها اشاره کرده و کم کم در قهوه خانه‌ها چای جای نوشیدن قهوه را گرفته ولی همچنان نام قهوه خانه از قدیم در سردر این مکان‌ها باقی مانده است. در قهوه خانه‌ها مردم بیشتر به جهت وجود شعرا، شعر خوانی و صاحب ذوق بودن قهوه خانه داران جذب قهوه خانه می‌شدند ولی کم کم با پیشرفت جامعه‌ها و رسانه‌های گروهی از تجمع افراد در قهوه خانه‌ها کم شده و دیگر رونق قبل را ندارند.

قهوه در سراسر جهان

 

شرایط ایده آل برای رشد درختان قهوه در سراسر جهان، در امتداد منطقه استوایی به نام "کمربند دانه" است که بین عرض های جغرافیایی 25 درجه شمالی و 30 درجه جنوبی قرار دارد، یافت می شود.
عربیکا در ارتفاعات بالا در خاک غنی به بهترین وجه رشد می کند، در حالی که درختان روبوستا دمای بالاتر را ترجیح می دهد و می تواند در زمین های پایین تر رشد کند. 

 

چه چیزی بر کیفیت و طعم قهوه تأثیر می گذارد؟

 

همه چیز از تنوع گیاه، ترکیب شیمیایی خاک، آب و هوا، میزان بارندگی و تابش آفتاب و حتی ارتفاع دقیقی که قهوه در آن رشد می کند، می تواند بر طعم محصول نهایی تأثیر بگذارد. 
این متغیرهای کلیدی، همراه با نحوه پردازش گیلاس پس از چیدن ، به تمایز بین قهوه از کشورها، مناطق در حال رشد و مزارع در سراسر جهان کمک می کند. ترکیب عوامل به قدری پیچیده است که حتی از یک مزرعه نیز تنوع در کیفیت و طعم پیدا می شود.
قهوه در بیش از 50 کشور در سراسر جهان رشد می کند، از جمله:

آمریکای شمالی و کارائیب

 

ایالات متحده - هاوایی

 

اگرچه مزارع قهوه در سراسر جزایر هاوایی یافت می شود، اما قهوه کونا در جزیره بزرگ هاوایی است که بیشتر شناخته شده و همیشه تقاضای زیادی دارد. قهوه هاوایی کونا یکی از گران‌ترین انواع قهوه در جهان است. در اینجا، طبیعت محیط مناسبی را برای درختان قهوه در دامنه‌های آتشفشان فعال Mauna Loa فراهم می‌کند. درختان جوان در خاک سیاه و آتشفشانی کاشته می شوند که اغلب به نظر می رسد کشاورزان در حال رشد نهال در سنگ هستند. سایه بعد از ظهر و ابرهای گرمسیری مانند یک تاج پوششی طبیعی بر روی درختان ایجاد می کند تا از آنها در برابر آفتاب شدید محافظت کند، و باران های مکرر جزیره به گیاهان مقدار مناسبی باران می دهد. قهوه کونا به دقت فرآوری می شود تا یک فنجان خوش طعم و معطر ​​ایجاد کند.

مکزیک

 

مزارع کوچک قهوه مکزیکی بیشتر از مزارع بزرگ هستند، اما با بیش از 100000 کشاورز قهوه، مکزیک یکی از بزرگترین کشورهای تولید کننده قهوه در جهان است. اکثر مزارع در ایالت های جنوبی وراکروز، اواکساکا و چیاپاس هستند. یک فنجان قهوه مکزیکی به طور کلی عطر و طعم فوق‌العاده‌ای را ارائه می‌کند که اغلب با وضوح مشخصی همراه است. این یک قهوه عالی تیره است و اغلب در مخلوط ها استفاده می شود. قهوه مکزیکی با نام Altura به این معنی است که در ارتفاعات بالا رشد کرده است.

پورتوریکو

 

قهوه در سال 1736 از مارتینیک به پورتوریکو آورده شد و در اواخر قرن نوزدهم، این جزیره ششمین صادرکننده قهوه در جهان بود. با این حال، طوفان‌های بزرگ و رقابت سایر کشورهای تولیدکننده قهوه، جزیره را مجبور به جستجوی ابزارهای دیگری برای بقای اقتصادی کرد. امروزه صنعت قهوه با قهوه ای که با دقت کشت شده از انواع مرغوب عربیکا که با بالاترین استانداردها تولید می شوند، احیا می شود. دو منطقه بزرگ در حال رشد در جزیره کارائیب وجود دارد: گراند لارس در جنوب مرکزی و Yauco Selecto در جنوب غربی. هر دو منطقه به دلیل بدن متعادل و اسیدیته لوبیا و همچنین عطر میوه ای مورد توجه قرار گرفته اند.

آمریکای مرکزی


گواتمالا

 

در حالی که شاید به اندازه برخی از همسایگان آمریکای مرکزی و جنوبی شناخته شده نباشد، قهوه گواتمالا طعمی متمایز دارد که مورد علاقه بسیاری به دلیل طعم غنی آن است. سه منطقه اصلی در حال رشد وجود دارد - آنتیگوا، کوبان و هوئهوتانانگو - که هر کدام دارای چشم اندازهای ناهموار و خاک آتشفشانی غنی هستند. ریزاقلیم به شدت بر کیفیت و طعم "دانه های کاملا سفت قهوه" (که در ارتفاعات 1370 متر یا بالاتر رشد می کنند) تأثیر می گذارد. این قهوه با بدنه متوسط ​​تا پر دارای عمق و پیچیدگی طعمی است که تقریبا تند یا شکلاتی است.

کاستاریکا

 

کاستاریکا فقط عربیکاهای فرآوری شده مرطوب تولید می کند. با بدن متوسط ​​و اسیدیته تیز، اغلب به عنوان داشتن تعادل کامل توصیف می شود. قهوه کاستاریکا در مزارع عمدتا کوچک یا فینکاها کشت می شود. پس از برداشت، گیلاس های قهوه بلافاصله به مراکز پردازش پیشرفته، معروف به beneficios منتقل می شوند ، جایی که پردازش به روش مرطوب آغاز می شود. توجه دقیق به فرآوری با کیفیت و روش‌های رشد وجدانی باعث شهرت کاستاریکا برای قهوه خوب شده است.

آمریکای جنوبی


کلمبیا

 

کلمبیا احتمالاً شناخته شده ترین تولیدکننده قهوه در جهان است و در تولید سالانه رتبه دوم را در سراسر جهان دارد. استاندارد بالای برتری با افتخار و رشد دقیق در هزاران مزرعه خانوادگی کوچک در سراسر کشور حفظ می شود. چنین مراقبت و توجهی منجر به قهوه های خوب و ملایم با اسیدیته متعادل می شود. مناظر ناهموار کلمبیا محیط طبیعی مناسبی را برای رشد فراهم می کند، اما زمین، انتقال دانه های قهوه برداشت شده به مراکز تولید و حمل و نقل را دشوار می کند. حتی امروزه نیز این کار اغلب توسط مول یا جیپ انجام می شود. سوپرمو کلمبیایی، بالاترین درجه، شیرینی لطیف و معطر دارد در حالی که درجه Excelso نرم تر و کمی اسیدی تر است.

برزیل

 

برزیل بزرگترین کشور تولید کننده قهوه در جهان است که به ظاهر بی پایان برای تولید آن در دسترس است. مزارع قهوه در برزیل اغلب مناطق وسیعی از زمین را می پوشانند و به صدها نفر برای مدیریت و بهره برداری برای تولید مقادیر زیادی قهوه نیاز دارند. عربیکا و روبوستا هر دو رشد می کنند و آب و هوا، کیفیت خاک و ارتفاع تعیین می کند که کدام رقم در کدام منطقه بهترین رشد را داشته باشد. یک فنجان خوب برزیلی شفاف، شیرین، متوسط ​​و کم اسید است.

آفریقای شرقی


اتیوپی

 

افسانه قهوه از کشف اولین درختان قهوه در اتیوپی می گوید - باور این موضوع سخت نیست که قهوه از جایی سرچشمه گرفته است که جنگل های درخت قهوه وحشی هنوز منبع اصلی برداشت هستند. قهوه اتیوپی به طور کلی فرآوری شده مرطوب از یکی از سه منطقه اصلی رشد - Sidamo، Harrar، Kaffa - می آید و اغلب یکی از این نام ها را دارد. در فنجان، یک قهوه اتیوپیایی تمایل دارد که بیانیه ای قابل توجه و جسورانه ارائه دهد: طعم کامل، کمی معمولی و پر از کافئین.

کنیا

 

قهوه کنیایی هم در ایالات متحده و هم در اروپا بسیار شناخته شده و محبوب است.دانه قهوه اسیدی، تند و میوه ای همراه با بدنه ی کامل و رایحه ای غنی تولید می کند. قهوه در دامنه های کوه کنیا، اغلب توسط کشاورزان کوچک کشت می شود. تولیدکنندگان کنیایی بر کیفیت تأکید دارند و در نتیجه فرآیندهای فرآوری و خشک کردن به دقت کنترل و نظارت می شوند. کنیا سیستم درجه بندی منحصر به فرد خود را دارد. کنیا AA بزرگترین دانه در یک سیستم درجه بندی 10 اندازه است و AA+ به این معنی است که در ملکی رشد کرده است.

غرب آفریقا


ساحل عاج

 

ساحل عاج یکی از بزرگترین تولیدکنندگان قهوه روبوستا در جهان است که به شدت معطر با بدنه سبک و اسیدی است. این تنوع ایده آل بیشتر به عنوان قهوه تیره تر است، بنابراین اغلب در ترکیب اسپرسو استفاده می شود.

شبه جزیره عربستان


یمن

 

در کشوری که قهوه برای اولین بار به صورت تجاری کشت شد، قهوه هنوز به روشی قدیمی و قرن‌ها اثبات شده کشت می‌شود. در باغ‌های کوچک و پلکانی مزارع خانوادگی، تقریباً همیشه می‌توانید چند درخت قهوه پیدا کنید. از آنجایی که آب در این سرزمین خشک کمیاب است، دانه‌های قهوه‌ای که در اینجا رشد می‌کنند کوچک‌تر و از نظر اندازه و شکل نامنظم‌تر هستند. کمبود آب همچنین به این معنی است که گیلاس قهوه پس از برداشت خشک می شود . نتیجه این است که قهوه یمن طعمی متمایز دارد که عمیق، غنی و شبیه به هیچ چیز دیگری نیست.

در زمان های قدیم، زمانی که قهوه از بندر معروف موکا یمن به مقاصدی در سراسر جهان حمل می شد، کلمه موکا مترادف با قهوه عربی شد. هلندی‌ها قهوه عربی را با قهوه‌ای که در جزیره جاوه رشد می‌کردند ترکیب کردند تا اولین ترکیب قهوه - و ترکیبی که امروزه هنوز هم مشهور است - موکا جاوا را بسازند. 

آسیا


اندونزی

 

اندونزی، یکی از بزرگترین کشورهای جهان، از هزاران جزیره تشکیل شده است. چندین جزیره بزرگتر - سوماترا، جاوا و سولاوسی - در سراسر جهان به خاطر قهوه با کیفیت خوب شناخته شده اند. گیاه قهوه توسط استعمارگران هلندی در قرن هفدهم به اندونزی معرفی شد و این کشور به زودی رهبری تولید جهان را برعهده گرفت. امروزه مزارع کوچک قهوه به مساحت 1 الی 2 هکتار غالب بوده و بیشتر آن به صورت خشک فرآوری می شود. قهوه های اندونزیایی به دلیل داشتن پوسته ای غنی، پر و اسیدی ملایم مورد توجه قرار گرفته اند.

اندونزی همچنین به خاطر قهوه‌های قدیمی‌اش معروف است، قهوه‌هایی که در یک دوره زمانی توسط کشاورزانی که می‌خواستند آنها را با قیمت‌های بالاتر بفروشند نگهداری می‌کردند. انبارداری به آرامی قهوه را در آب و هوای گرم و مرطوب اندونزی کهنه می کند و منجر به قهوه ای می شود که بدن حتی عمیق تر و اسیدیته کمتری دارد. این فرآیند حتی با فناوری امروزی قابل تطبیق نیست.

ویتنام

 

قهوه ابتدا در اواسط قرن نوزدهم زمانی که مبلغان فرانسوی درختان عربیکا را از جزیره بوربون آوردند و در اطراف تونکین کاشتند، به ویتنام آمد. اخیراً، قهوه مجدداً معرفی شده است و صنعت قهوه به سرعت در حال رشد است به طوری که ویتنام به سرعت در حال تبدیل شدن به یکی از بزرگترین تولید کنندگان جهان است. امروزه مزارع کوچکی که در نیمه جنوبی کشور واقع شده اند، بیشتر قهوه روبوستا تولید می کنند. قهوه ویتنامی با اسیدی سبک و پوسته ملایم با تعادل خوب، اغلب برای مخلوط کردن استفاده می شود.

سایر کشورهای تولید کننده قهوه عبارتند از: 

آنگولا  لیبریا  اکوادور رواندا
بولیوی  السالوادور  ماداگاسکار سیرا لئون
بوروندی  اتیوپی مالاوی تانزانیا
کامرون گابن نیکاراگوئه تایلند
جمهوری آفریقای مرکزی غنا پاناما  تیمور شرقی
چین گینه پاپوآ گینه نو اوگاندا
ساحل عاج هائیتی پاراگوئه  هندوراس
کوبا جمهوری دموکراتیک لائوس ونزوئلا زامبیا
جمهوری دموکراتیک کنگو هند  پرو
جمهوری دومینیکن  جامائیکا  فیلیپین  زیمبابوه 

       
         
          
        
      
           
        
        
   

 

برچسب ها: قهوه
0 نفر این پست را پسندیده اند. این مطلب را به اشتراک بگذارید:
به اشتراک بگذارید در :
مطالب مرتبط

مشاهده موارد بیشتر
نظر خود را بنویسید

برای ارسال دیدگاه ابتدا باید وارد شوید.