مجله خوراکی ها تغذیه و رژیم درمانی ویتامین ها
ویتامین های موثر در رشد مو ( ویتامین C )

ویتامین های موثر در رشد مو ( ویتامین C )

سمانه سادات متینی سمانه سادات متینی در 05 مهر 1401 magfood.ir/G
فهرست مطالب

خیلی از ما تا اسم ویتامین C می آید ناخوداگاه سرماخوردگی را به یاد می اوریم، ولی در واقع ویتامین C نقش های فراوانی در بدن دارد تا به آنجا که گاهی به آن لقب هورمون نیز می دهند .اما انچه در این مطلب مهم است این است که یکی دیگر از ویتامین های موثر در حفظ زیبایی و رشد و جلوگیری از ریزش مو، ویتامین C است و در واقع هیچ عضوی در بدن نیست که برای انجام فعالیت های نرمال خود به ویتامین C نیاز نداشته باشد.

ویتامین C جزو ویتامین های محلول در آب است. بنابراین ذخیره ای در بدن  ندارد و هر روز باید مصرف شود. میزان نیاز به این ویتامین برای هر مرد بالغ ۹۰ میلی گرم و برای زنان بالغ ۷۵ میلی گرم است.

 

ویتامین C و مو :

داشتن موهای سالم فقط به معنای عدم ریزش مو نیست، بلکه درخشندگی، خشک نبودن، نداشتن مو خوره و ... نیز در سلامت مو مهم هستند. ویتامین C جنبه های فراوانی را در سلامت مو پوشش می دهد که به بررسی آنها می پردازیم.

 

- در ریشه ی هر مو قسمتی به نام فولیکول وجود دارد که در حال تقسیم و تکثیر می باشد. یکی از موادی که باعث عملکرد درست فولیکول مو می شود، ویتامین C است. در واقع این ویتامین باعث می شود فولیکول تقویت شود و بدرستی عمل کند و منجر به ازدیاد مو می شود.

-یک جزء پروتئینی مهم در ساختار مو کراتین است. اجزای متعددی در ساخت آن نقش دارند اما ویتامین C با فراهم ساختم کلاژن منجر به ساخت کراتین کافی و با کیفیت در مو می شود و بافت  موی مقاوم و با ساختار مناسب بوجود می اید.

 

- هر بافت زنده ای در بدن نیازمند تغذیه و در نتیجه خونرسانی مناسب است. ویتامین C باعث افزایش و مناسب بودن خونرسانی به فولیکولهای مو شده و در نتیجه مقادیر مناسب آهن و سایر املاح ضروری و مفید برای ساخت مو می شود.

 

- ویتامین C باعث ساخت تارهای موی انعطاف پذیر و با کیفیت می شود. پس یکی از اثرات ویژه ی ویتامین C در رشد مو و زیبایی آن، جلوگیری از موخوره و شکنندگی تارهای مو است.

 

- یکی از علت هایی که باعث سفیدی مو می شود پیر شدن سلو ل هایی است که مسوولیت رنگدانه ی مو را بعهده دارند. ویتامین C دارای خاصیت انتی اکسیدانی و ضد پیری است و مصرف رورانه ی آن باعث حفظ رنگدانه ی طبیعی آن می شود .

 

- گاهی وجود ویروس خاصی در  پوست سر باعث ایجاد پوسته و شوره ی سر می شود. یک نقش دیگر ویتامین C خاصیت ضد ویروسی است و از ایجاد شوره ی سر جلوگیری می کند.

 

منابع ویتامین C

بهترین راه برای دریافت  روزانه ویتامین C، مصرف روزانه ی آن در منابع طبیعی این ویتامین است. بعلت وفور ویتامین C در این منابع، استفاده ی مکمل این ویتامین، در حالت طبیعی و در افراد سالم توصیه نمیشود. بهترین منابع شامل :

 

- فلفل دلمه 

- آویشن

- جعفری تازه 

- اسفناج 

- جوانه ی بروکسل

- لیمو شیرین 

- کلم قرمز 

- پرتقال 

 - گوجه فرنگی

- پیازچه

 

میزان نیاز به ویتامین C در دوران بارداری و افراد سیگاری بیشتر از مقدار ذکر شده برای افراد در شرایط عادی است.

برچسب ها: ویتامین C, سلامت مو
0 نفر این پست را پسندیده اند. این مطلب را به اشتراک بگذارید:
به اشتراک بگذارید در :
نظر خود را بنویسید

برای ارسال دیدگاه ابتدا باید وارد شوید.