مجله خوراکی ها تغذیه و رژیم درمانی
صبحانه، بمب انرژی روزانه!

صبحانه، بمب انرژی روزانه!

سمانه سادات متینی سمانه سادات متینی در 21 شهریور 1401 magfood.ir/3
فهرست مطالب

برای خیلی از ما اتفاق افتاده است که در طول روز احساس رخوت و سستی می کنیم و با وجود اینکه تمایل داریم هرچه با انرژی تر به کارهایمان ادامه دهیم و طبق برنامه پیش برویم ولی متاسفانه قادر نیستیم. و بعد از چند روز یا یکماه با کلی برنامه ی عقب افتاده مواجه می شویم.اما چه موادی در چه زمانی می توانند به ما کمک کنند که کمتر این شرایط را تجربه کنیم؟

ااگر از شما بپرسند مهم ترین وعده غذایی برای داشتن یک روز فعال و پرنشاط کدام است، یعنی با انتخاب یک غذای کامل و پرانرژی در کدام وعده ی غذایی طی روز پرنشاط تر خواهید بود،پاسخ شما چه خواهد بود؟

در واقع پاسخ این سوال گزینه ای جز صبحانه نخواهد بود. و در بیان اهمیت صبحانه به حدیثی از پیامبر بزرگوار اسلام بسنده می کنیم که ایشان می فرمایند:”صبحانه میخ بدن است.”مصرف صبحانه نه تنها تامین کننده ی بی نظیر انرژی روزانه است فواید دیگری نیز دارد.

در یک تحقیق، مردانی که صبحانه جزء لاینفک برنامه غذایی شان بود و گروهی که صبحانه مصرف نمی کردند مورد بررسی قرار گرفتند. گروهی که صبحانه مصرف می کردند 25% کمتر مبتلا به بیماری های قلبی می شدند.

همچنین در بین بانوانی که رژیم کاهش وزن داشتند وبرنامه ی ورزش هم در کنار برنامه ی غذایی جهت کاهش وزن و سایز داشتند، مصرف یک صبحانه ی مغذی باعث موفقیت بیشتر آنها در کاهش وزن و کاهش سایز شد.

مطالعاتی نقش موثر یک صبحانه ی کامل در فعالیت بهتر مغزی ،افزایش میزان یادگیری و کاهش موارد فراموشی در طی روز را اثبات کرده اند.از جمله افزایش میزان یادگیری دانش آموزان بعد از مصرف یک صبحانه ی کامل و مقوی.

حالا سوال بعدی این است که چه مواد غذایی یک صبحانه را کامل می کنند؟

شاید بر طبق عادت نان و پنیر و مقداری گردو یک صبحانه ی کامل و مغذی بنظر بیاید. ولی بنا به دلایل زیر به هیچ عنوان نمی تواند گزینه ی انتخابی مناسبی باشد:

-پنیر بعنوان یک ماده ی تقویت کننده ی مغز و سیستم عصبی نیست ، پس گزینه مناسبی برای هدف ما نمی باشد.

-کلسیم بالای پنیر در صبح جذب مناسبی ندارد.

-مصرف پنیر در صبح باعث ایجاد رخوت و سستی می گردد و بهترین گزینه برای میان وعده ی عصر و یا بین روزمی باشد. و انرژی لازم را در ابتدای صبح برای بدن فراهم نمی کند.

حالا با توجه به موارد ذکر شده در منفعت های یک صبحانه ی کامل چه موادی باید مورد توجه قرار بگیرند؟ چند مورد را باهم مرور می کنیم:

_کره محلی و عسل

_کره ی محلی و انواع شیره ها( انگور، توت، خرما)

_ارده و انواع شیره ها

_ تخم مرغ آبپز

_تخم مرغ عسلی

_ انواع آش های مرسوم در هر منطقه

_شیر برنج و عسل

_فرنی با ارد گندم

_حریره بادام

و...

با اندکی توجه جهت انتخاب یک ماده مغذی در وعده ی صبحانه یک روز پرانرژی و با نشاط را تجربه کنید.

انتخاب و تهیه ی هر کدام از این موارد وقت زیادی را نیاز ندارد ولی بازدهی بالایی در دستیابی به اهداف طلایی افرادی دارد که وقت را یک نعمت بزرگ از جانب خداوند می دانند و سعی در استفاده ی هرچه بهتر از آن دارند حتی اگر یک مادر خانه دار و یا یک پدر بازنشسته باشد.

برچسب ها: صبحانه, غذای مقوی
0 نفر این پست را پسندیده اند. این مطلب را به اشتراک بگذارید:
به اشتراک بگذارید در :
نظر خود را بنویسید

برای ارسال دیدگاه ابتدا باید وارد شوید.