مجله خوراکی ها دستورهای غذایی کیک و شیرینی شیرینی خشک
طرز تهیه شیرینی غنچه

طرز تهیه شیرینی غنچه

محدثه ابراهیمی محدثه ابراهیمی در 12 شهریور 1402 magfood.ir/5c
فهرست مطالب
مواد لازم
مواد لازم میزان
آرد برنج 200 گرم
روغن صاف 120 گرم
زرده تخم مرغ 2 عدد
پودر بادام
جایگزین
- پودر فندق
250 گرم
پودر شکر 250 گرم
پودر هل سبز 1 قاشق چای خوری
پودر پسته به مقدار لازم
- اختیاری برای تزئین

طرز تهیه

اولین شیرینی ها که قدمت آنها به قرن هفتم پس از میلاد به کشور ایران باز می گردد. آنها یکی از اولین کشورهایی بودند که نیشکر را کشت و برداشت کردند.
با جنگ و اکتشاف در نهایت شکر و کلوچه به منطقه مدیترانه و کشورهای اروپایی وارد شد. در پایان قرن چهاردهم، کلوچه در شهرهای اروپایی رایج بود. اولین کتاب‌های آشپزی از دوره رنسانس حاوی دستور العمل‌های شیرینی بود.
یکی از انواع شیرینی محبوب در انگلستان دوره الیزابت ، یک کلوچه مربع شکل بود که با زرده تخم مرغ و ادویه تهیه می شد و روی کاغذ روغنی پخته می شد.
پس از انقلاب صنعتی ، پیشرفت‌های فناوری باعث شد تا انواع شیرینی ها به صورت تجاری در دسترس باشند. اساس همه شیرینی ها یکسان بود: آرد گندم، شکر و چربی مانند کره و روغن. تاریخچه شیرینی کرکی نیز به شهر نایین باز میگرد، این شیرینی بسیار خوشمزه است و در کنار چای داغ و قهوه میتوان آن را سرو کرد. حالا به سراغ دستور تهیه این شیرینی خوشمزه میرویم.

1.مواد اولیه را در دمای محیط قرار دهید. (همیشه قبل از پختن کیک و شیرینی مطمئن شوید که موادی مانند کره، تخم مرغ، شیر، ماست و غیره در دمای اتاق هستند، مگر اینکه دستور غذا خلاف آن را نشان دهد! این تضمین می کند که آنها راحت تر در خمیر ترکیب می شوند و منجر به بافت کلی بهتر می شود. برای بهترین نتیجه، 30 دقیقه تا یک ساعت قبل از پخت همه مواد را از یخچال خارج کنید.)

2.روغن صاف و پودر شکر را خوب مخلوط کنید، با همزن برقی بزنید تا یکدست شود، سپس آن را کنار بگذارید.

3.در ادامه زرده‌های تخم مرغ را تک به تک افزوده و دوباره با همزن هم بزنید تا فرم یکدستی بگیرد.(مراقب باشید که اگر قطرات تخم‌مرغ ، به اطراف ظرف پاشیده است، آن را با لیسک کاملا جمع و سپس با موادتان ترکیب کنید، تا شیرینی شما بوی تخم مرغ نگیرد.)

4.پس از دور گیری ظرف با لیسک،حالا هل سائیده شده و پودر فندق را به مواد بیفزایید و مخلوط کنید. آرد برنج الک شده را نیز به مواد افزوده و از چرخ گوشت رد نمایید.

5.از خمیر، گلوله‌هایی کوچکتر از گردو برداشته و در دست گرد کنید و با مهر روی آن نقش انداخته و پودر پسته بپاشید.

6. حالا فر را با دمای 350 درجه فارنهایت گرم کنید. سینی فر را با روغن و آرد برنج چرب کنید و یا با کاغذ روغنی بپوشانید. پوسته کاغذ روغنی را نیز اسپری روغن کنید.(در ضمن استفاده از کاغذ روغنی برای راحت تر جداشدن شیرینی ها از سینی توصیه میشود، لازم به ذکر است، باید اجازه دهید تا شیرینی ها کاملا سرد شود تا بتوان به راحتی آن را از سینی جدا کنید، اگر زمانیکه شیرینی ها داغ است آن را جدا کنید، شیرینی شما کاملا خورد میشود.)

6.حالا شیرینی را به مدت ۱۲ دقیقه، اجازه دهید تا پخته شود.

7.بعد از پخت، سینی را از فرخ خارج کرده وآن را روی توری قرار دهید تا کاملا خنک شوند. این شیرینی ها بسیار ترد و شکننده است، پس آنها را با احتیاط جابجا کنید. پس از سرد شدن شیرینی، آن را با کاردک از سینی جدا کنید.

نحوه نگهداری

-این شیرینی ها در یک ظرف در بسته تا سه هفته باقی می مانند.

نشانه های پخت شیرینی

- اگر زیاد شیرینی درست می‌کنید، می‌دانید که هر تغییر جزئی در دستور غذا می‌تواند به راحتی بافت و طعم را تغییر دهد. راه‌های زیادی برای تغییر شیرینی پخته شده توسط شما برای بهتر شدن وجود دارد. برای شیرینی، فقط مواد تشکیل دهنده نیست، بلکه مدت زمانی که در فر سپری می شود نیز می تواند تفاوت زیادی ایجاد کند. لذا به این تکنیک ها توجه کنید تا شیرینی  با کیفیتی داشته یاشید.

- لبه های قهوه ای طلایی:  یک شیرینی کاملاً پخته شده دارای لبه های روشن و قهوه ای طلایی خواهد بود. اگر لبه ها قهوه ای تیره یا مشکی هستند، آنها را زیاد پخته اید. از طرف دیگر، اگر رنگ پریده بدون رنگ قهوه ای عسلی باشد، هنوز آماده نیستند.
- دارای سطح یکسان: یک شیرینی که به خوبی آماده شده باشد، سطح بالایی یکدست و کمی سفتی خواهد داشت. اگر سطح آن سخت باشد، شیرینی بیش از حد پخته می شود. با این حال، اگر سطحش هنوز مرطوب است، شیرینی هنوز آماده نیست.
- شیرینی به کاغذ روغنی نچسبیده است: شیرینی ها در حین پخت سه مرحله را طی می‌کنند و دو مرحله از آنها شامل چسبیدن به کاغذ است. 
وقتی شیرینی ها را روی سینی قرار می دهید، بسیار مرطوب می شوند و به کاغذ پخت می چسبند. این کار تا زمانی که شیرینی کامل پخته شود ادامه خواهد داشت.
وقتی شیرینی کاملاً آماده شد، شل می‌شود و می‌توانید به راحتی آن را از کاغذ روغنی جدا کنید. اما وقتی شیرینی بیش از حد پخته شد، دوباره شروع به چسبیدن به کاغذ پخت یا روغن می کند. این اتفاق می افتد زیرا شروع به از دست دادن رطوبت بیش از حد می کند و باعث می شود که به کاغذ بچسبد. امیدوارم که به تمامی نکات توجه کنید و این شیرینی غنچه را درست کنید ولذت ببرید.  

برچسب ها: شیرینی, شیرینی خشک, شیرینی غنچه ای
0 نفر این پست را پسندیده اند. این مطلب را به اشتراک بگذارید:
به اشتراک بگذارید در :
مطالب مرتبط

مشاهده موارد بیشتر
نظر خود را بنویسید

برای ارسال دیدگاه ابتدا باید وارد شوید.