مجله خوراکی ها تغذیه و رژیم درمانی املاح و مواد معدنی
تغذیه مناسب مدرسه

تغذیه مناسب مدرسه

سمانه سادات متینی سمانه سادات متینی در 29 مهر 1401 magfood.ir/o
فهرست مطالب

با شروع فصل مدرسه ، یک مقوله ی روزمره ی هر دانش اموزی ساعت تفریح و تغذیه خواهد بود . شاید یک بخش هیجان انگیز برای هر دانش اموز باشد . اینکه خوراکی مورد علاقه ی خود را میل کنند ، از بوفه چه چیزی بخرند و ... . درواقع بهتر است گفته شود تغذیه در مدرسه هم بعد روانی دارد و هم‌جسمانی . بعد روانی اش از این جهت که بعد از یک ساعت کلاس درس می تواند شادی ونشاطی برای دانش اموز داشته باشد که در جمع دوستان تغذیه ی دوست داشتنی خود را می خورد و از نظر جسمانی باید تامین کننده ی انرژی کافی برای دانش اموز جهت تمرکز و یادگیری باشد.

یک تغذیه ی خوب چه ویژگی هایی دارد وچه می تواند باشد؟

بهتر است برای پاسخ به این سوال یک قدم به عقب برگردیم ؟

ایا فرزند دلبندشما در منزل صبحانه میل می کند و یا بدون خوردن حتی یک خرما از خانه خارج می شود ؟

پاسخ به این سوال بسیار مهم است ، زیرا صبحانه اصلی ترین وعده ی غذایی در روز است و بهتر است بدانیم که هیچ وعده ای به اندازه ی صبحانه باعث نشاط و شادابی  و افزایش قدرت تمرکز و بادگیری نمی شود و حذف آن با چیز دیگری قابل جبران نیست . پس حتی اگر شده با یک فنجان کوچک آب و عسل و حتی یک خرما کمک کنید به مغز فرزند دلبندتان برای یک روز موفقیت امیز . دقت کافی داشته باشید که حتما از ترکیبات طبیعی در وعده ی صبحانه استفاده شود نه گزینه هایی مانند شیر کاکائو و کیک .

در صورتی که توجه کافی برای یک انتخاب مناسب صبحانه ولو کم و اندک برای دانش آموز شود او صبح را با نشاط اغاز می کند ، تمرکز کافی دارد و حتما در زنگ تفریح تمایل و اشتها به خوراکی خواهد داشت . پس اگر فرزند شما از بی اشتهایی صبحگاهی رنج‌می برد ، بهتر بست چند جرعه اب و عسل برای او امادهدکنبد و تاثیر شگرف ان را در نشاط و قدرت یادگیری و دلشتن اشتهای کافی طی روز مشاهده کنید .

- یکی از بهترین گزینه ها یک لقمه ی کوچک نان و پنیر است به همراه خیار و گوجه .این گزینه تکمیل کننده ی وعده ی جزیی صبحانه است و جذب بالایی از کلسیم هم دارند ، زیرا بهترین زمان جذب کلسیم بین روز است . غیر از نان و پنیر هر لقمه ی دیگری که دانش اموز ان را دوست دارد و مادر با عشق و محبت ان را بدای فرزندش اماده کند ، بهترین تغذیه خواهد بود .

- گزینه بعدی انواع مغزها می باشد . مغز ها توان یادگیری را افزایش می دهند ، ترکیب اسیدهای چرب مناسبی دارند که در سیستم عصبی و مغزی نقش ویژه دارند ،  مقداری از عنصر روی مورد نیاز بدن که نقش ویژه در رشد را دارد  تامین می کنند و قابلیت سیر کنندگی بالایی دارند .

- گزینه ی مناسب بعدی میوه ها می باشند ، مخصوصا برای دانش اموزانی که بیشتر از ۵ ساعت در مدرسه هستند ایتفاده از میوه ها بخاطر آنتی اکسیدان هایی که دارند باعث کاهش خستگی می شوند ، ویتامین ها و املاح متفاوتی را به بدن می رسانند و در ایجاد نشاط و شادابی برای داشتن ساعات مر انرژی در مدرسه مفید هستند .

- ممکن است دانش اموزان به گزینه های دیگری مانند شیر و خرما و یا انواع کیک های خانگی هم تمایل داشته باشند که بر اساس ذائقه ی هر دانش اموز قابل اجرا می باشد .

- بهتر است برای هر دانش اموز مقداری پول توجیبی در نظر گرفته شود که براساس نیل و علاقه از بوفه ی مدرسه یا هر سوپری که والدین صلاح بدانند خرید کنند . ولی حتما راجع به مضرات انواع خوراکی های کارخانه ای که فاقد ارزش غذایی هستند ، خاصیت انرژی زایی و شاداب کنندگی ندارند و فقط رنگ و ظاهر جذابی دارند به فرزند خود اگاهی دهیم ولی هیچ گاه او را مجبور نکنیم . فرزندان باید بعضی موارد را خود تجربه کنند و تفاوت یک تغذیه ی سالم که مادر با عشق و محبت برای او اماده کرده است با یک خوراکی junk و فاقد فاکتور های ذکر شده در بالا را شخصا درک کند ، بدون اجبار تا در او نهادینه شود .

با آرزوی شادی و موفقیت تمام فرزندان 

 ایران زمین

برچسب ها: تغذیه, یادگیری, مدرسه
0 نفر این پست را پسندیده اند. این مطلب را به اشتراک بگذارید:
به اشتراک بگذارید در :
مطالب مرتبط

مشاهده موارد بیشتر
نظر خود را بنویسید

برای ارسال دیدگاه ابتدا باید وارد شوید.